Spis treści:
Strefa wiedzy   |   Dodano: 02-08-2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Z czego składa się płyn do mycia samochodu?


Chociaż każdy korzysta na co dzień z płynu do mycia auta, to jednak dla wielu jego skład pozostaje czarną magią. Co zawiera i jakie funkcje pełnią owe składniki?
W większości przypadków płyn do mycia tworzy woda oraz surfaktant, czyli cząsteczka chemiczna, która w swojej strukturze zawiera części rozpuszczalne w wodzie jak i w oleju. Przewaga jednej części nad drugą może powodować, że całość będzie bardziej “lubiła” wodę lub olej.
Takie cząsteczki rozpuszczają się częściowo w tłuszczach, ale też i w wodzie, co powoduje, że tłusty brud pozostaje rozpuszczony w wodzie, a nie osadza się na innych powierzchniach.
Surfaktanty pomagają także w zwilżaniu powierzchni przez wodę, co również znacząco pomaga w myciu.

Istnieje wiele typów cząsteczek, z których można sporządzić płyny:

Sekwestrant

cząsteczka chemiczna odpowiadająca za wyłapywanie jonów metali w wodzie.

W czym pomaga?

Wiele surfaktantów jest wrażliwych na tzw. twardą wodę czyli nagromadzone w niej jony metali np. wapnia i magnezu. Gdyby nie zastosować sekwestrantów jony te spowodowałyby utratę mocy myjącej surfaktantu. Powstawałby trudno rozpuszczalny osad opadający na dno, wynikający z połączenia jonu metalu z surfaktantem.

Kwasy i zasady

dwie substancje, które nie występują jednocześnie w płynach.

W czym pomagają?

Zasady mogą pomagać np. w rozpuszczaniu tłuszczy przez reagowanie z nimi, tworząc łatwo rozpuszczalne związki. Kwasy łatwo rozpuszczają zanieczyszczenia mineralne np. z kamienia. Jeżeli w płynie nie zastosujemy kwasów lub zasad lub zastosujemy, ale je zrównoważymy, to otrzymamy neutralną pianę aktywną.

Zastosowanie płyny w zależności od pH:

• Neutralne płyny do mycia – mycie detailingowe.

• Zasadowe płyny – myjnie bezdotykowe, myjnie TIR.

• Kwaśne płyny myjące – stosowane jako wsparcie procesu mycia płynem zasadowym (usunięcie zanieczyszczeń mineralnych przed zasadniczym procesem mycia).

POWYŻSZE TRZY SUBSTANCJE SĄ PODSTAWOWYMI SKŁADNIKAMI PŁYNÓW.

• Solubilizator – aby cały płyn miał jednakowy wygląd. Pomaga w rozpuszczaniu poszczególnych składników w płynie.

• Zagęstniki – to dodatek, który powoduje że płyn zachowuje odpowiednią formę dla końcowego użytkownika np. żele, pasty itp.

 Barwniki – podobno większość ludzi kupuje oczami.

• Zapachy – podobnie jak w przypadku barwników.

• Konserwanty – aby po pewnym czasie w butelce z płynem “nie powstało nam życie”.

TO WSZYSTKO W OKREŚLONYCH, PRZEMYŚLANYCH I PRZEBADANYCH PROPORCJACH ZNAJDUJE SIĘ W PŁYNACH DO MYCIA W BRANŻY MOTORYZACYJNEJ


Zobacz również:

Jak zadbać o aluminiowe części w samochodzie?


Korzystanie z samochodu to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki. Jednym z tych obowiązków jest dbanie o czystość pojazdu, aby podróżować komfortowo. Chociaż myjnie samochodowe są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą samodzielnie czyścić auta, istnieją pewne drobne elementy, o które warto zadbać, aby zapewnić sobie bezpieczną jazdę i utrzymać pojazd w doskonałym stanie […]

Jak zadbać o skórzaną tapicerkę?


Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zabrudzeń kryje się na naszej tapicerce skórzanej. Codzienny użytek i działanie czynników zewnętrznych pozostawiają ślady, które mogą negatywnie wpłynąć na jej wygląd i trwałość. Dlatego warto przeprowadzić proces odnowy, który przywróci skórze idealny wygląd i wydłuży jej żywotność. Do tego celu używamy specjalnych, bezpiecznych dla naturalnej skóry środków […]

Jak umyć silnik w samochodzie?


Silnik samochodowy – serce pojazdu, najważniejszy element, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wielu kierowców zna podstawowe zasady dbania o karoserię i tapicerkę, ale niestety mało osób wie, jak właściwie umyć silnik. Dlatego warto przyjrzeć się temu procesowi bardziej szczegółowo. Jak skutecznie oczyścić silnik samochodowy? Czysty silnik Przede wszystkim, czysty silnik ułatwia wykrycie wszelkich wycieków. Ponadto, zadbane […]

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z auta?


Nie ma nic gorszego niż wejście do samochodu i poczucie nieprzyjemnego zapachu, który nie chce się ulotnić. Zapachy takie jak zapach papierosów, zwierząt, jedzenia czy stęchlizny mogą utrzymywać się w wnętrzu pojazdu, powodując dyskomfort i wpływając na jakość podróży. Ale nie martw się! W tym artykule dowiesz się jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi zapachami w samochodzie.