Aktualności   |   Dodano: 05-08-2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

ABC mycia pojazdu – 7 porad eksperta!


Samodzielne mycie pojazdu bardzo często wiąże się z brakiem zaufania do tradycyjnych myjni samochodowych. Większość miłośników czterokołowców uważa, że „sam zrobię to najlepiej”, jednak czy na pewno? W tym artykule chcielibyśmy przedstawić Ci kilka ważnych rad i wskazówek związanych z samodzielnym myciem pojazdu według najlepszych w naszej opinii praktyk. Zanim zajmiemy się konkretnymi etapami pielęgnacji samochodu, zacznijmy od podstaw!

Dobór środków

Pierwszym i jednym z najważniejszych kroków jest zakup odpowiedniej chemii i akcesoriów do mycia samochodu. Do mycia pojazdu musisz się odpowiednio przygotować. Nie wystarczy zabrany z domu płyn do szyb i luster, przypadkowy środek do czyszczenia auta kupiony w promocji na stacji paliw i mocno sfatygowana szmatka. Warto postawić na środki renomowanych producentów. Zagwarantują zarówno bezpieczeństwo dla pojazdu (pewnego rodzaju powierzchnie wymagają użycia konkretnych środków w przeciwnym razie tani „uniwersalny produkt” może nawet uszkodzić lakier), dla użytkownika (nikt nie chce doznać oparzeń skóry i wdychać oparów szkodliwej chemii), a także dla środowiska.

Nie bój się przy tym środków dedykowanych dla profesjonalistów – ich aplikowanie nie jest czarną magią. Stosując się do instrukcji producentów możesz wyczyścić auto szybciej i dokładniej, a przy tym osiągnąć efekt, jak z profesjonalnej myjni. Wysokiej jakości produkty mocno ułatwią Ci pracę np. zamiast mozolnie szorować pojazd, aktywna piana zrobi większość za Ciebie – rozpuści brud, który szybko zostanie usunięty w trakcie płukania. I gotowe.

Niezbędnik myjącego – w jakie produkty warto się zaopatrzyć?

Polecany przez nas kompleksowy zestaw do pielęgnacji samochodu osobowego to:

Stanowisko pracy

Polskie prawo zakazuje mycia aut w miejscach do tego nieprzeznaczonych – za złamanie zakazu grozi mandat. Nie chodzi tylko o chlapanie wodą na pojazdy sąsiadów na parkingu, ale nawet… własną posesję. Mycie samochodu na podwórku pod domem, w ogrodzie i we wszystkich miejscach nieprzystosowanych, może grozić karą nawet 500 zł.

W celu uniknięcia mandatu kluczowe jest nieprzepuszczalne podłoże oraz odpływ zużytej wody do kanalizacji. Zabronione jest odprowadzanie ścieków bezpośrednio do ziemi albo zbiorników wodnych. Pojazdy mechaniczne możesz bez łamania przepisów myć w myjniach oraz w miejscach wyznaczonych do tego celu przez zarządców spółdzielni, wspólnot, czy władze gminy.

Sprzęt do mycia auta

Ostatnią kwestią są odpowiednie przybory do mycia samochodu. Ktoś mógłby beztrosko zauważyć: „Co to za filozofia wziąć czystą szmatkę i wodę w wiaderku?” Miłośnika detailingu, którego pięknie wypolerowany pojazd przyćmiewa na parkingu nawet nowsze, ale mniej zadbane auta, poznamy po precyzji i dbałości o detale – także w przypadku sprzętu do mycia samochodu. W jakie przybory warto się zaopatrzyć?

 1. Wiaderko, najlepiej z separatorem. Zastosowanie separatora sprawia, że przy płukaniu gąbki w wiadrze brud osiada na dnie pojemnika, a zanieczyszczenia nie wracają na mytą powierzchnię i np. piach znajdujący się na brudnej gąbce nie uszkodzi lakieru.
 2. Dwa wiaderka. Opcja dla tych, którzy nie mają separatora. Do jednego z wiaderek wlej czystą wodę, w drugim przygotuj wodę z szamponem, stosując się do proporcji rekomendowanych przez producenta. Pierwsze służy zatem wyłącznie do płukania gąbki z piachu i brudu, drugie do nabierania szamponu. Mała porada: dobrze jest zaopatrzyć się w dwa wiadra różnego koloru, tak abyś w trakcie mycia łatwo rozpoznał, które wiadro jest które i przypadkiem ich nie pomylił.
 3. Myjka ciśnieniowa (najlepiej z pianownicą). Może być też najzwyklejszy wąż ogrodowy.
 4. Gąbka. Koniecznie dedykowana do mycia auta. Zatrzymuje brud w środku i w przeciwieństwie do zwykłych gąbek kąpielowych, zmywaków do naczyń, czy ściereczek, jest w pełni bezpieczna dla powierzchni samochodu. Nie rysuje powierzchni i nie pozostawia śladów.
 5. Rękawice do mycia z mikrofibry, np. Blue Microfiber Mitt lub Merino Wash Mitt z wełny merynosa – opcja alternatywna dla gąbki.
 6. Ściągaczka do wody – najlepiej silikonowa.
 7. Ręcznik do osuszania pojazdu np. Fluffy Frog lub Clear Sky.
 8. Pędzelki detailerskie do wnętrza auta oraz do doczyszczania szczegółów na zewnątrz pojazdu np. atrap, znaczków; możemy użyć chociażby Short Detailing Brush, czy Middle Detailing Brush.
 9. Szczotka do felg. Zawsze stosuj osobną szczotkę do felg. Unikniesz zarysowań i uszkodzenia lakieru.
 10. Ściereczki z mikrofibry. Zestaw do czyszczenia wnętrza samochodu oraz do szyb.

TUTAJ możesz zapoznać się z naszymi wszystkimi akcesoriami.

W jaki sposób umyć auto?

W tej części zostaną opisane dwa podstawowe procesy mycia pojazdu. Oczywiście jest ich więcej, ale na początek zapoznajmy się z tymi najpopularniejszymi.

Standardowe mycie auta

Obejmuje zarówno wyczyszczenie zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni pojazdu. Każdy właściciel samochodu powinien znać prawidłowy przebieg tego procesu. Wówczas zadba o swoje auto najlepiej jak potrafi, maksymalnie wykorzystując produkty i akcesoria do mycia pojazdu, którymi dysponuje. Zakup nawet najdroższej i najbardziej profesjonalnej chemii nie przyniesie spodziewanych efektów, jeżeli nie będziesz stosować się do zaleceń producentów i nie przyłożysz się do pielęgnacji samochodu.

Mycie detailingowe

Pojęcie zdecydowanie szersze od standardowego mycia pojazdu, ponieważ zostało wzbogacone o czynności służące nie tylko wyczyszczeniu auta, ale jego konserwacji i wyraźnej poprawie wyglądu. Stosowane zabiegi obejmują dekontaminację, deironizację, czy glinkowanie samochodu. Za wykonanie tych czynności możesz zapłacić w studiu detailingowym. Specjaliści poświęcą nawet kilka godzin tylko Twojemu pojazdowi, aby wyjechał z placówki „niemal jak nowy”.

Z drugiej strony, dysponując profesjonalną, wysokiej jakości chemią samochodową, mając ku temu chęci i czas, możesz takie mycie przeprowadzić samodzielnie. Produkty najnowszej generacji sprawiają, że sprzątanie auta przestaje być rozwiązaniem dostępnym wyłącznie dla garstki wtajemniczonych, a może sprawiać kierowcy dużą satysfakcję.

Zanim zabierzesz się do mycia auta – 7 kluczowych porad eksperta

 1. Jeżeli myjesz samochód na zewnątrz np. na własnym podwórku, upewnij się, że jest to zacienione miejsce i nie będziesz mył pojazdu na słońcu. Wysychanie produktów na lakierze i możliwe zacieki to absolutnie niewskazana i nierówna walka.
 2. Gorący lakier? Jeżeli karoseria jest nagrzana, a auto stało długo w słońcu, schłodź samochód przed rozpoczęciem mycia. Mówiąc prościej – opłucz go dokładnie zimną wodą.
 3. Wybieraj dedykowane produkty do mycia pojazdu. Bezpieczne zarówno dla samochodu, użytkownika, jak i środowiska. Użycie nietrafionych produktów, nie do końca przeznaczonych do mycia auta, nawet przy najlepszych chęciach nie zapewni zadowalających efektów.
 4. Stosuj się do instrukcji użytkowania, dostępnej na opakowaniu produktu.
 5. Płucz często gąbki i rękawice. Zadbaj o separator w wiaderku albo drugie wiaderko, tak aby nie uszkodzić lakieru brudną gąbką, np. cząsteczkami piasku, które przedostają się do gąbki.
 6. W przypadku, gdy samochód został solidnie zabezpieczony powłoką ceramiczną, sprawdź, czy produkty, których chcesz użyć, na pewno są dla niej bezpieczne i przystosowane do jej czyszczenia.
 7. Zawsze rozpoczynaj mycie od dokładnego spłukania pierwszego brudu. Zachowaj prawidłową kolejność prac – to naprawdę robi różnicę!

Skoro powiedzieliśmy Ci już w jaki sposób najlepiej dobrać środki. Jakie produkty według nas i naszego doświadczenia sprawdzą się najlepiej. Gdzie powinieneś myć auto, aby nie dostać mandatu? Plus przytoczyliśmy Ci kilka kluczowych porad, dzięki którym Twój samochód jest bezpieczny, co nam pozostało? Opisanie krok po kroku dwóch podstawowych procesów mycia pojazdów! Jednak na ten temat przeczytasz w kolejnym artykule. Teraz sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane produkty i akcesoria.


Zobacz również:

Idealny Szampon dla Twojego Auta?


Każdy właściciel samochodu pragnie, aby jego pojazd prezentował się nienagannie. Ale czy wiesz, że odpowiedni szampon samochodowy może zrobić dużo więcej niż tylko oczyścić? Może chronić lakier, podkreślać jego blask i zapobiegać przedwczesnemu starzeniu. Dzisiaj pomożemy Ci zrozumieć, jak wybrać najlepszy szampon do potrzeb karoserii Twojego samochodu. Szampon samochodowy – co to za produkt? Szampon […]

Jak zabezpieczyć felgi przed zimą?


Alufelgi stanowią estetyczny akcent każdego pojazdu, co sprawia, że liczni kierowcy rezygnują z zamiany ich na felgi stalowe przed nadejściem zimy. Jednak czy wymagają one szczególnej ochrony przed trudnymi warunkami drogowymi? Na szczęście nie ma potrzeby martwić się o ich stan, wystarczy jedynie zadbać o nie intensywniej w okresie zimowym, a z pewnością odpłacą się […]

Jak dbać o opony zimą, aby służyły nam jak nadłużej?


Opony stanowią kluczowy element każdego pojazdu, wpływając istotnie na komfort podróżowania i nasze bezpieczeństwo na drodze. Aby zapewnić długą żywotność kompletu opon zimowych, konieczne jest skrupulatne dbanie o nie. Oczywiście, należy stosować odpowiednie zabezpieczenia podczas przechowywania oraz regularnie monitorować poziom ciśnienia, jednak istnieje więcej aspektów, które warto uwzględnić w procesie konserwacji opon zimowych. Kontrola ciśnienia […]

Jak dbać o szyby samochodowe zimą?


Okres zimy stanowi wyzwanie dla szyb samochodowych, gdyż wymaga szczególnej uwagi i konserwacji. Przy niskich temperaturach, konieczne jest usuwanie oblodzeń oraz eliminacja wilgoci z wnętrza pojazdu. Nawet drobne uszkodzenia lub zabrudzenia stają się bardziej uciążliwe i utrudniają widoczność. Dlatego też stan szyb samochodowych w okresie zimowym jest kluczowym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo podczas jazdy. Czyszczenie […]