Spis treści:
jak zadbac o wnętrze auta?
Strefa wiedzy   |   Dodano: 30-07-2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Jak zadbać o wnętrze auta?


Aby samochód jak najdłużej nam służył, należy dbać w równym stopniu o jego wygląd zewnętrzny, jak i wnętrze. Które produkty warto stosować, gdy chcemy wyczyścić plastiki, umyć szyby czy zabezpieczyć skórzaną tapicerkę?

Wielu kierowców spędza w aucie długie godziny – nie będzie zatem niczym zaskakującym fakt, że pojazd od wewnątrz najlepiej sprzątać co tydzień. Należy go wtedy odkurzyć, wyczyścić plastiki, nanieść dressingi, umyć szyby, a przy solidniejszych porządkach – dodatkowo wyprać i zabezpieczyć tapicerkę. Jeśli jesteśmy posiadaczami tej najatrakcyjniejszej – skórzanej, to do jej czyszczenia i konserwacji, warto zabrać się minimum dwa razy w roku. W przypadku zwyklejszej tapicerki materiałowej czynność tę można wykonać rzadziej, czyli np. raz na dwa lata.

ABC czyszczenia i pielęgnacji pojazdu od wewnątrz

Krok 1.

Sprzątanie najlepiej zacząć od wytarcia kurzu z deski rozdzielczej i porządnego odkurzenia całego wnętrza, a szczególnie podłogi i dywaników, na których szybko gromadzi się piasek. Im mniej na co dzień wdychamy kurzu i roztoczy, tym lepiej. Zimą warto zmienić dywaniki z tkaniny na gumowe – dzięki temu woda nie będzie wsiąkać i nie zaparują nam szyby w pojeździe.

Krok 2.

Następnie czyścimy plastiki, aby pozbyć się wcześniej nałożonych dressingów, tłuszczu, osadu z nikotyny i przygotować pojazd do dalszych zabiegów. Pielęgnacja plastików zapewni nie tylko bardziej estetyczny wygląd, ale pozwoli skuteczniej chronić te elementy przed słońcem i blaknięciem kolorów.

Najlepsze produkty do użycia:

Mikrofibra ProfessionalGeneral GT oraz APC Ready – uniwersalny środek do czyszczenia wszystkich powierzchni wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, który usuwa zabrudzenia, pozostawia przyjemny zapach, a do tego jest bezpieczny dla delikatnych materiałów i tworzyw wewnątrz auta.

Krok 3.

Gdy porządnie wyczyścimy plastiki, pora na nałożenie nowego dressingu przy użyciu aplikatora lub mikrofibry. Po dokładnym rozprowadzeniu środka po powierzchni, można po chwili przetrzeć plastiki mikrofibrą.

Najlepsze produkty do użycia:

Krok 4.

Myjemy szyby w pojeździe, co zapewnia lepszą widoczność kierowcy. Jest to szczególnie ważne w przypadku przedniej szyby, na której nie powinno się pozostawiać smug i zacieków, utrudniających jazdę pod słońce i w nocy.

Najlepsze produkty do użycia:

Krok 5.

Czyścimy i pielęgnujemy tapicerkę. Środki chemiczne dobieramy w zależności od typu posiadanej tapicerki w pojeździe. Produkty nanosimy za pomocą ściereczki z mikrofibry, czyścimy punktowo lub aplikujemy bezpośrednio na plamę. Specyfiki te najczęściej nie wymagają płukania.

Najlepsze produkty do użycia:

W przypadku tapicerki skórzanej – Leather CleanerLeather Creme2 w 1 Leather, aplikator White Bear.
Jeśli chodzi o małe plamki na tapicerce, które nie wymagają prania całego fotela, to świetnie sprawdzą się
APC Ready lub General GT. Gdy chodzi o zabezpieczenie powłoki ochronnej
do tkanin – do ochrony przed plamami z kawy, płynów, ale również np. z ketchupu, sprawdzi się Textile Protector Coating.

Krok 6.

Rozpylamy perfumy lub odświeżacze samochodowe, aby w pojeździe pachniało przyjemną świeżością.

Najlepsze produkty do użycia:

Prestige WinterPrestige AutumnPrestige SummerPrestige SpringPrestige New Car, zapachy samochodowe np. KiribatiLagunaAruba od ProElite.


Zobacz również:

Jak zadbać o aluminiowe części w samochodzie?


Korzystanie z samochodu to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki. Jednym z tych obowiązków jest dbanie o czystość pojazdu, aby podróżować komfortowo. Chociaż myjnie samochodowe są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą samodzielnie czyścić auta, istnieją pewne drobne elementy, o które warto zadbać, aby zapewnić sobie bezpieczną jazdę i utrzymać pojazd w doskonałym stanie […]

Jak zadbać o skórzaną tapicerkę?


Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zabrudzeń kryje się na naszej tapicerce skórzanej. Codzienny użytek i działanie czynników zewnętrznych pozostawiają ślady, które mogą negatywnie wpłynąć na jej wygląd i trwałość. Dlatego warto przeprowadzić proces odnowy, który przywróci skórze idealny wygląd i wydłuży jej żywotność. Do tego celu używamy specjalnych, bezpiecznych dla naturalnej skóry środków […]

Jak umyć silnik w samochodzie?


Silnik samochodowy – serce pojazdu, najważniejszy element, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wielu kierowców zna podstawowe zasady dbania o karoserię i tapicerkę, ale niestety mało osób wie, jak właściwie umyć silnik. Dlatego warto przyjrzeć się temu procesowi bardziej szczegółowo. Jak skutecznie oczyścić silnik samochodowy? Czysty silnik Przede wszystkim, czysty silnik ułatwia wykrycie wszelkich wycieków. Ponadto, zadbane […]

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z auta?


Nie ma nic gorszego niż wejście do samochodu i poczucie nieprzyjemnego zapachu, który nie chce się ulotnić. Zapachy takie jak zapach papierosów, zwierząt, jedzenia czy stęchlizny mogą utrzymywać się w wnętrzu pojazdu, powodując dyskomfort i wpływając na jakość podróży. Ale nie martw się! W tym artykule dowiesz się jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi zapachami w samochodzie.