Krok 1. Dokładnie umyj i osusz pojazd
- W pierwszej kolejności sięgamy po aktywną pianę np. Detailing Alkaliner Foam, Nano Factor czy Alba Foam lub po szampon o neutralnym pH np. Detailing Shampoo Banan.
- Wyjątkowo uporczywe i trudne w usuwaniu owady odejdą w niepamięć, gdy skorzystamy z dedykowanych preparatów do usuwania insektów np. Anty Insect, Insect Ready czy Insect Essentiale.
- Po umyciu auta przechodzimy do deironizacji przy użyciu takich specyfików do usuwania zanieczyszczeń metalicznych i lotnej rdzy jak np. RedNox czy De-Iron Red.
- Następnie oczyszczamy samochód z resztek m.in. asfaltu, żywic, smoły czy klejów. W tym przypadku warto spojrzeć na np. żelowy preparat Tar & Glue, który nanosimy na chłodną karoserię. Po aplikacji pozostawiamy go na kilka minut, ale nie dopuszczamy do całkowitego wyschnięcia. Dokładnie spłukujemy auto wodą.
Co jeszcze?
Odtłuszczanie lakieru. Tutaj niezastąpionym środkiem okaże się np. IPA czy Car Paint Cleaner, które nie zawierają dodatku rozpuszczalników oraz substancji ściernych, są w pełni bezpieczne dla lakieru, sprawnie usuwają wcześniej aplikowane woski i przygotowują pojazd do kolejnych zabiegów.
Krok 2. Wybierz skuteczny środek do usuwania rys
Na rynku produktów służących do pielęgnacji auta, istnieje wiele środków, które mogą okazać się pomocne przy usuwaniu rysek. Do ich zalet bezsprzecznie należy łatwość zastosowania, brak konieczności posiadania profesjonalnego sprzętu czy wyjątkowych umiejętności – wystarczą dobre chęci kierowcy i trochę czasu na przeprowadzenie samodzielnego odświeżenia lakieru w warunkach domowych. Takim produktem jest preparat 3 w 1 AIO Super z grupy środków AIO (All In One) od Elite Detailer.
To delikatnie ścierne mleczko, które zawiera w sobie zarówno cleaner (usuwa powierzchniowe zanieczyszczenia z lakieru np. resztki past polerskich), jak i glaze (politura, ukrywa defekty, maksymalizuje głębię koloru lakieru) oraz sealent (wosk syntetyczny, chroni lakier przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi tj. kwaśnym deszczem, promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami organicznymi czy ptasimi odchodami), czyli nie tylko czyści, ale też maskuje i zabezpiecza lakier, pozostawiając na nim trwałą powłokę hydrofobową, która skutecznie „odpycha” brud i wodę. Produktów z grupy AIO można używać zarówno do czyszczenia ręcznego, jak również do polerowania maszynowego przy użyciu maszyn polerskich. .
Jak używać?
Krok 3. Poleruj
Za sprawą starannie wyselekcjonowanych składników, docieranie i polerowanie produktu AIO Super na karoserii jest proste i szybkie, a specyfik nie pozostawia smug. Na przygotowanym i osuszonym lakierze aplikujemy cienką warstwę produktu przy pomocy aplikatora gąbkowego np. White Bear lub mikrofibry np. Premium lub Professional. Odczekujemy ok. 10 minut, aby środek mógł zacząć działać, po czym polerujemy porysowaną powierzchnię ściereczką z mikrofibry, aż szpetne ryski znikną z karoserii. Sprawdza się w szczególności na ciemnych lakierach.
Na koniec ważna uwaga:
Nie należy przesadzać z dążeniem do idealnej gładkości lakieru – im mniej lakieru usuniemy, tym lepiej (cienki lakier nie stanowi wystarczającej ochrony elementu blacharskiego). Dlatego nie przesadzajmy i nie spędzajmy godzin na polerowaniu. Jeżeli mamy wątpliwości lub nie jesteśmy zadowoleni z efektów, powierzmy auto specjalistom od detailingu.