Sprzęt rolniczy nie służy już tylko i wyłącznie do prac polowych. Współczesne maszyny rolnicze niejednokrotnie swoją wartością przewyższają dobrej klasy samochód, dlatego też należy o nie wyjątkowo dbać. Szczególnie, że nie są kupowane na dwa, trzy lata, a od żywotności tychże maszyn zależy szybka i bezpieczna praca na polu.
Czas obalić mit, że ciepła woda poradzi sobie z każdego rodzaju zabrudzeniami maszyn rolniczych. Zabrudzenia, które powstają w wyniku prac rolnych są niejednokrotnie bardziej uciążliwe do usunięcia niż te, które powstają podczas jazdy samochodem. Błoto, zaschnięte oleje, czy różnego rodzaju żywice pozostają nie lada wyzwaniem do umycia.
Dlatego dzisiaj mycie maszyn rolniczych wymaga profesjonalnych preparatów, środków potrafiących usunąć nawet najtrudniejszy rodzaj brudu. Na szczęście przygotowaliśmy w naszej ofercie kilka rozwiązań, skrojonych idealnie na potrzeby mycia sprzętu rolniczego!
Od czego zacząć mycie?
Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednich środków myjących. Musimy je pogrupować na kilka kategorii: mycie silnika, nadwozia czy przyczep. I przede wszystkim pamiętaj o jednym – nigdy nie myj pojazdu w pełnym słońcu! Może to spowodować szybkie odparowanie wody, czyli wypełniacza płynów do mycia, co może spowodować uszkodzenie mytej powierzchni! Dodatkowo należy zabezpieczyć się w akcesoria wspomagające mycie: opryskiwacze, pianownice, szczotki, mikrofibry. Będą one przydatne w celu aplikacji chemii i czyszczenia pojazdu.
Jak myć maszyny rolnicze?
Zacznij od schłodzenia powierzchni wodą pod ciśnieniem oraz usunięcia wszelkiego rodzaju zabrudzeń powstałych na polu takich jak ziemia i błoto. Następnie nanieś preparat myjący, na całą powierzchnię maszyny za pomocą np. pianownicy.
Doskonałymi preparatami do mycia są produkowane przez ProElite płyny bezdotykowe, w szczególności Max 2000 i ProClean4 – wysoce skoncentrowane, posiadają właściwości antykorozyjne oraz doskonale usuwają wszelkiej maści zabrudzenia.
Nanieś preparat, odczekaj kilka minut, pamiętając jednocześnie, aby nie dopuścić do zaschnięcia nanoszonego specyfiku. Następnie spłucz dokładnie cały czyszczony element, zaczynając od dołu do góry. Tutaj należy wspomnieć słowem o prawidłowym przygotowaniu preparatu myjącego w przypadku nanoszenia go za pomocą pianownicy. Rozcieńczamy ProClean4 w stosunku od 1:2 do 1:4 natomiast Max2000 w stosunku 1:2 do 1:6. Jeżeli chcemy nanosić chemię za pomocą opryskiwacza, to w przypadku koncentratu Max2000 rozcieńczamy preparat w stosunku 1:20-1:45 w zależności od zabrudzenia, natomiast ProClean4 w stosunku 1:20-1:30.
Jak należy umyć sprzęt rolniczy?
Do bardzo mocnych zabrudzeń możesz użyć szczotki specjalnie przeznaczonej do mycia płynami bezdotykowymi. Newralgicznym punktem mycia pojazdów rolniczych jest silnik. Dzisiejsze silniki w ciągnikach czy kombajnach, pomimo zabudowy, są narażone na działanie różnego rodzaju zabrudzeń. Idealnym preparatem do utrzymania czystości wyżej wymienionych elementów jest Moto Cleaner. Środek ten zawiera wyjątkową kompozycję składników, dzięki której rozpuszcza wszelkiego rodzaju smary, oleje i tłuszcze, a jednocześnie nie działa szkodliwie na elementy silnika takie jak przewody elektryczne czy węże hydrauliczne. Działa w stężeniach 1:3. Kolejnym przykładem zastosowania preparatów naszej Firmy jest mycie przyczep. Są one w dużej mierze zbudowane z aluminium lub innego rodzaju stopów żelaza, dlatego są szczególnie narażone na zabrudzenia jak i uszkodzenia mechaniczne. O ile na te drugie nie posiadamy rozwiązania, to na mycie już tak. Środek Al.-Soft+ doskonale poradzi sobie z wyczyszczeniem wyżej opisanego sprzętu. W swoim składzie nie zawiera kwasu fluorowodorowego, dzięki czemu jest dużo bezpieczniejszy dla użytkownika i środowiska naturalnego. Stężenie robocze wyżej wymienionego preparatu to 1:5 do 1:10 w zależności od stopnia zabrudzenia.
Po umyciu, sprzęt odzyska swój naturalny wygląd, a praca nim przysporzy dużej przyjemności. Oczywiście po myciu zewnętrznym należy także pamiętać o wnętrzu pojazdu. Nowoczesne ciągniki czy kombajny posiadają bardzo rozbudowane wnętrza przypominające wnętrze samochodu. O tym jak zadbać o te elementy przeczytasz w naszych kolejnych artykułach.