Korzystanie z samochodu to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki. Jednym z tych obowiązków jest dbanie o czystość pojazdu, aby podróżować komfortowo. Chociaż myjnie samochodowe są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą samodzielnie czyścić auta, istnieją pewne drobne elementy, o które warto zadbać, aby zapewnić sobie bezpieczną jazdę i utrzymać pojazd w doskonałym stanie przez długi czas.
Jak utrzymywać elementy aluminiowe w czystości?
Czyszczenie samochodów to wyzwanie z powodu różnorodności zabrudzeń, które się na nich gromadzą. Ze względu na stosowane środki chemiczne i ciągłą eksploatację, elementy aluminiowe są szczególnie podatne na brud. Dlatego ważne jest, aby być odpowiednio przygotowanym i użyć specjalnych produktów do czyszczenia, które pomogą w skutecznym usunięciu wszelkich zabrudzeń, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo pojazdu.
Najczęściej w samochodach osobowych spotyka się aluminiowe elementy wymagające czyszczenia, takie jak felgi. W przypadku pojazdów specjalistycznych, to całe skomplikowane elementy, takie jak chłodnie, cysterny czy kontenery, a także burty ciężarówek, wymagające pielęgnacji. Samochody używane na co dzień są nieustannie wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także mogą być bombardowane odpryskami z drogi, żwirem, kamykami jak również zanieczyszczeniami wynikającymi z eksploatacji, takimi jak smary, oleje.
Specjalistyczne preparaty
Preparaty do czyszczenia tych części muszą być dopasowane nie tylko do różnorodnych zabrudzeń, jakie mogą na nich osiadać, ale przede wszystkim do rodzaju materiału, z którego są wykonane.
Specjalistyczne preparaty przeznaczone do czyszczenia aluminium tj. Al-Soft+, Alu Max, Alu Strong od ProElite doskonale radzą sobie z usuwaniem pyłu, który gromadzi się na felgach w wyniku zużycia klocków hamulcowych. To prosty trik, który pozwala utrzymać felgi w doskonałym stanie przez wiele sezonów, zachowując ich estetyczny wygląd.
Wykorzystanie
Do mycia aluminium używa się zazwyczaj preparatów o różnym stężeniu, dostosowanego do stopnia zabrudzenia powierzchni. Dla lekkich zabrudzeń zaleca się rozcieńczenie płynu z wodą w proporcjach 1:10, natomiast przy mocniejszych zabrudzeniach można użyć nawet stosunku 1:5. Do czyszczenia i nanoszenia przygotowanego roztworu myjącego należy używać kwasoodpornych szczotek i systemów rozpylających. Powinno się zwrócić uwagę na miejsca najtrudniej dostępne. Produkt powinno zostawić na czyszczonej powierzchni maksymalnie do 5 minut. Następnie należy bardzo dokładnie i obficie spłukać całą powierzchnię wodą pod wysokim ciśnieniem. Warto zapamiętać, aby nie dopuścić do zaschnięcia produktu na czyszczonej powierzchni.
Podsumowanie
Warto zawsze mieć na uwadze, że im dłużej i bardziej zabrudzenie się utrwala, tym trudniejsze staje się jego usunięcie. Dlatego zamiast walczyć z nim przy użyciu szczotki w ręku, lepiej jest działać natychmiast, gdy tylko zauważymy pierwsze ślady brudu. Małe i świeże zanieczyszczenia są znacznie prostsze do usunięcia, więc nie jest to tak uciążliwe, jak próby pozbycia się długotrwałych zabrudzeń.