Mogłoby się wydawać, że mycie szyb w aucie to żadna filozofia. Wystarczy chwycić za pierwszy z brzegu płyn, którym czyścimy okna w domu i szmatkę, pięć minut sprzątania i gotowe? Absolutnie nie. Jak dobrze umyć szyby w pojeździe? Z jakich środków chemicznych korzystać? Czym wypolerować szkło? I co z wycieraczkami?
Dobrze umyte szyby w samochodzie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim troska o nasze bezpieczeństwo. Zamazane szyby potrafią znacznie ograniczać widoczność, szczególnie w nocy, w deszczu i w czasie jazdy w słońcu. Jak szybko i odpowiednio je wyczyścić?
Krok 1. Nieoczywiste oczywistości, czyli kilka słów o samym myciu
Wielu kierowców myje szyby pobieżnie i niedokładnie, usprawiedliwiając się pośpiechem i brakiem czasu. Tymczasem właściwe mycie szyb oznacza ich wyczyszczenie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Mycie od środka to konieczność, szczególnie gdy pojazdem jeździ osoba, która pali w nim papierosy. Kolejna kwestia – mycie z zewnątrz nie dotyczy tylko i wyłącznie przedniej szyby. I po trzecie – płyn do spryskiwaczy może i świetnie sprawdza się w trakcie jazdy, ale nie jest na tyle skuteczny, aby usunąć wszelkie ślady np. po owadach. W ostateczności musimy wyposażyć się w odpowiednie środki chemiczne.
Krok 2. Wybór specyfików do mycia szyb samochodowych
Czy tradycyjny płyn do mycia okien sprawdzi się także w przypadku szyb w aucie? Niekoniecznie, szczególnie gdy w składzie specyfiku znajduje się amoniak. Dlaczego? Substancja ta niekorzystnie wpływa na elementy wykonane ze skóry, gumy czy winylu. Szybom zatem sam amoniak nie uczyni większej szkody (natomiast niekorzystnie wpływa na szyby przyciemniane), gorzej jednak jeśli zachlapiemy tapicerkę i inne elementy wewnątrz pojazdu oraz wycieraczki. Powstawanie nieładnych śladów i średnio przyjemny zapach – lepiej tego unikać. Nie po to inwestujemy w zapachy do samochodu, aby w trakcie jazdy wdychać odór po amoniaku. Lepiej postawić na profesjonalny płyn, który nie tylko ma dobry skład (bez amoniaku czy rakotwórczego kwasu NTA), ale pozwoli szybko i sprawnie usunąć z szyb wszelkie zabrudzenia organiczne, tłuszcze oraz osady z nikotyny.
Takim produktem jest chociażby Professional Glass Cleaner czy Glass Cleaner GT, które czyszczą wszystkie typy zanieczyszczeń, nie pozostawiają smug, szybko odparowują, nie wymagają długiego docierania, nadają połysk szybom i lustrom, a nawet opóźniają ponowne osiadanie brudu, za sprawą efektu “anti-soiling”. Najlepiej zaopatrzyć się zestaw: płyn oraz dobra ściereczka do szyb np. Perfect Glass lub mikrofibra Vibrant Orange. Płyn do mycia szyb np. Professional Glass Cleaner nanosimy na chłodną powierzchnię i szybko wycieramy do sucha – specyfik błyskawicznie odparowuje i nie pozostawia żadnych smug. Pomimo zapewnień wielu producentów tego rodzaju środków, naprawdę nielicznym produktom udaje się faktycznie pochwalić tak dużą skutecznością w działaniu. Na koniec odwróćmy pytanie zadane na początku podrozdziału. Czy preparaty do mycia szyb samochodowych sprawdzą się również w domu i w przemyśle? W przypadku Professional Glass Cleaner czy Glass Cleaner GT śmiało możemy odpowiedzieć “tak
Krok 3. Zawsze dbaj także o wycieraczki
Kiedy myjemy szyby, to od A do Z, a więc nie ignorujemy piór wycieraczek. Aby jazda w deszczu nie okazała się katorgą, dobrze jest raz na jakiś czas przeczyścić pióra wycieraczek szmatką i płynem, którym myliśmy szyby. W lecie wystarczy to robić raz na kilka tygodni, zaś zimą lub w trakcie deszczowej pogody – warto je czyścić nawet codziennie. Przy okazji możemy obserwować stan piór – gdy widać uszkodzenia, stelaż traci sztywność, a guma staje się twarda – zamiast je myć lepiej… wymienić wycieraczki na nowe. Nie warto przyspieszać zużywania przedniej szyby np. przy myciu jej prawie na sucho, przy włączaniu wycieraczek na niezbyt spryskanej szybie lub przez zbyt długie korzystanie ze starych, uszkodzonych piór.